Wholesale Trader of a wide range of products which include water bottle inkjet printer, pet bottle batch coding machine, winder rewinder machine for batch coding, mx4 online batch coding inkjet printer, hand coder machine and automatic batch coder mini printer.
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Printer Type | Thermal Inkjet |
| Max Print Height | 12.7 mm |
| Max Line Speed | 60 m/min |
| Ink Type | MEK |
| Print Position | Neck Ring, Side Wall, Cap |
| Bottle Material | Metal, HDPE, PET |
| Model/Type | HP LOOGAL |
| Print Content | Expiry Date, Mfg Date, Batch No, Logo, QR Code |
| Mounting | Conveyor Side |
| Print Color | Black |
| Brand/Make | EAN JET |
| Pixel | 300 X 300 DPI |
| Printing Area | 12.7 MM |
| Supply Voltage | 24V |
| Weight | 3 KG |
| Body | MS |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Online/Conveyor Inkjet |
| Production Speed | 60 Piece/Min |
| Max. Print Height | 12.7 mm (0.5 Inch) |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | EAN JET |
| Ink Type | SOLVENT & WATER BASED INK |
| Brand | HP LOOGAL |
| Body Material | Stainless Steel |
| Capacity | 60 m/min |
| Material | SS |
| Usage/Application | FOOD,BEVERAGES,METAL,PLASTIC |
| Number of Print Lines | 1-4 Lines |
| Voltage | 24 |
| Connectivity | USB |
| Ink Color | BLACK |
| Features | Touch Screen |
| Weight | 2-3 KG |
| Printing Speed | Up to 70 m/min |
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Web Width | 600 mm |
| Production Speed | 100 Piece/Min |
| Machine Speed | 150 mpm |
| Material Type | Plastic Film, Laminates, Tissue |
| Core ID | 76 mm |
| Brand | SKPPS-WRW1 |
| Unwind Dia | 800 mm |
| Rewind Dia | 300 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 100 m/min |
| Material | MILD STEEL |
| Usage/Application | LAMINATED ROLLS |
| Voltage | 230V |
| Drive Type | AC Drive |
| Ink Color | BLACK |
| Weight | 100KGS |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Production Capacity | 50/min, |
| Material | Mild Steel |
| Power Consumption | 1 HP |
| Frequency | 50Hz |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Printing Technology | TIJ |
| Capacity | 120 m/min |
| Mounting | Online |
| Max Print Height | 26–50 mm |
| Ink Type | SOLVENT & WATER BASED INK |
| Max Print Lines | More Than 4 Lines |
| Supported Surface | Pouch Film, Metal, Wood, Carton Board, Plastic, Paper |
| Print Speed | 51–100 m/min |
| Interface | Touch Screen |
| No Of Print Heads | 4 Heads |
Minimum order quantity: 1 Piece
With HP TIJ 2.5 Technology.UI new upgrade, more smooth operation experience.10-inch HD colorful touchscreen balances simplicity and efficiency.Support 4 printheads.Take HP original driving board to make print quality higher.Wireless printhead certification technology, more reliable and smarter.Cost-effective.Support multi-language editing and printing
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Printer Type | Handheld TIJ |
| Production Speed | 20 Piece/Min |
| Print Color | Monochrome |
| Print Height | Up to 12.7 mm |
| Model Name/Number | SKPPS-A12.7MM |
| Ink Type | solvent & water based ink |
| Printing Surface | Glass, Plastic, Carton, Wood, Pipe, Metal |
| Battery Backup | 4 to 8 hr |
| Type of coding | Inkjet |
| Power cable connection length | 3 MTR |
| Max Print Speed | Up to 40 m/min |
| Data Interface | USB |
| Usage | Batch Coding |
| Country of Origin | Made in India |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Printing Technology | Thermal |
| Model Type | M6 |
| Print Method | HANDY |
| BRAND | INKJET TECHNOLOGIES |
| POWER | 16.8V |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Printing Technology | TIJ |
| Print Speed | 31–60 m/min |
| Max Print Height | Up to 12.7 mm |
| Model Name/Number | HP LOOGAL |
| Ink Type | Solvent Based |
| No Of Print Heads | 1 Head |
| Supported Surface | Plastic, Paper, Metal, Label Stock, Pouch Film, Carton Board |
| Model/Type | EAN-I |
| Material | SS |
| Weight | 1 KG |
| Power cable connection length | 3 MTR |
| Capacity | 50 m/min |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Conveyor Length | 1.5 m |
| Type of Belt Conveyor | Flat Belt Conveyor |
| Load Capacity | 200 kg |
| Belt Width | 300 mm |
| Belt Speed | 40 |
| Belt Material | Rubber |
| Frame Material | SS304 |
| Compatible Printer | Batch Coder, TIJ, Laser Coder, Inkjet |
| Usage/Application | Packaging |
| Height Of Conveyor | 3 FEET |
| Operating Speed | 60 MTR/MIN |
| Working Height | 700 mm |
| Warranty | 1 YEAR |
| Weight | 30 KGS |
| Direction | Reversible |
| Automation Grade | AUTOMATIC |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Capacity | 500 kg |
| Type of Belt Conveyor | Roller Belt Conveyor |
| Usage/Application | Packaging |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50 Hz |
ATISH KARGAL (Proprietor)
SK Printing & Packaging Solutions
46, Mulund Colony, Panchasheel Nagar
Mumbai - 400082, Maharashtra, India