Providing you the best range of mineral water bottle batch coding machine and online pouch batch coding machine with effective & timely delivery.
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Automation Level | Online (Conveyor) |
| Production Speed | 60 Piece/Min |
| Print Height | 12.7 mm (0.5 inch) |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | EAN JET |
| Printing Technology | TIJ (Thermal Inkjet) |
| Printing Speed | 60 m/min |
| Brand | HP LOOGAL |
| Printable Content | Logo / Graphics, Barcode, QR Code, Batch No. / Lot No., Date & Time, MRP / Price, Serial Number |
| Capacity | 60 m/min |
| Material | SS |
| Usage/Application | FOOD,PET BOTTLE,LAMINATED POUCHES,METAL |
| Ink Type | Solvent-based |
| Voltage | 24 V |
| Printable Surfaces | Plastic & Pouch, Wood & Plywood, Paper & Cardboard, Metal & Foil |
| Ink Color | BLACK,WHITE,YELLOW,BLUE,RED |
| Control Interface | Touch Screen |
| Weight | 2-3 KG |
| Connectivity | USB |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Online/Conveyor Inkjet |
| Max. Print Height | 12.7 mm (0.5 Inch) |
| Ink Type | Solvent & Water Based Ink |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Stainless Steel |
| Number of Print Lines | 1-4 Lines |
| Connectivity | USB |
| Features | Touch Screen, Barcode/QR Printing |
| Printing Speed | Up to 120 m/min |
Minimum order quantity: 1 Piece
ATISH KARGAL (Proprietor)
SK Printing & Packaging Solutions
46, Mulund Colony, Panchasheel Nagar
Mumbai - 400082, Maharashtra, India