Providing you the best range of inkjet coding conveyor with effective & timely delivery.
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Printing Technology | TIJ |
| Type of Belt Conveyor | Flat Belt Conveyor |
| Load Capacity | 200 kg |
| Mounting | Online |
| Max Print Height | Up to 12.7 mm |
| Belt Speed | 80MTR/MIN |
| Belt Material | Rubber |
| Ink Type | SOLVENT & WATER BASED INK |
| Frame Material | SS304 |
| Max Print Lines | 4 Lines |
| Compatible Printer | TIJ, Inkjet, Batch Coder |
| Supported Surface | Plastic, Wood, Paper, Carton Board, Pouch Film, Metal |
| Usage/Application | Pharma |
| Height Of Conveyor | 3 FEET |
| Operating Speed | 100 |
| Print Speed | Up to 50 m/min |
| Warranty | 1 YEAR |
| Interface | Touch Screen |
| Weight | 40 KGS |
| Automation Grade | AUTOMATIC |
| No Of Print Heads | 1 Head |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Capacity | 500 kg |
| Type of Belt Conveyor | Roller Belt Conveyor |
| Usage/Application | Packaging |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50 Hz |
ATISH KARGAL (Proprietor)
SK Printing & Packaging Solutions
46, Mulund Colony, Panchasheel Nagar
Mumbai - 400082, Maharashtra, India