Our range of products include industrial inkjet printer, industrial batch coding machine, online automatic batch coding machine and carton batch coding printing machine.
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Printer Type | Thermal Inkjet |
| Max Print Height | 12.7 mm |
| Max Print Speed | 60 m/min |
| Ink Type | MEK |
| Print Resolution | 600 dpi |
| Print Content | Text, Datamatrix, Mfg And Exp Date, Barcode, QR Code, Logo |
| Automatic Grade | Automatic |
| Supported Substrate | Wood, Metal, Plastic, Cable, Carton, Foil |
| Capacity(Print/Min) | 60 |
| Controller Type | Touch Screen |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Online/Conveyor Inkjet |
| Production Speed | 60 Piece/Min |
| Max. Print Height | 12.7 mm (0.5 Inch) |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | EAN JET |
| Ink Type | SOLVENT & WATER BASED INK |
| Brand | HP LOOGAL |
| Body Material | Stainless Steel |
| Capacity | 60 m/min |
| Material | SS |
| Usage/Application | POUCH,PET BOTTLE,LAMINATED POUCH |
| Number of Print Lines | 1-4 Lines |
| Voltage | 24V |
| Connectivity | USB |
| Ink Color | BLACK,BLUE,WHITE |
| Features | Barcode/QR Printing, Touch Screen |
| Weight | 3 KGS |
| Printing Speed | Up to 70 m/min |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Printing Speed (M/Minute) | 65 |
| Automation Level | Online (Conveyor) |
| Mounting | Online |
| Print Height | 25.4 mm (1 inch) |
| Printing Technology | TIJ (Thermal Inkjet) |
| Max Print Height | 13–25 mm |
| Printing Speed | 60 m/min |
| Max Print Lines | More Than 4 Lines |
| Printable Content | Date & Time, Logo / Graphics, Serial Number, MRP / Price, Batch No. / Lot No., Barcode, QR Code |
| Ink Type | Solvent-based |
| Supported Surface | Plastic, Pouch Film, Metal, Wood, Paper, Carton Board |
| Print Speed | Up to 50 m/min |
| Printable Surfaces | Wood & Plywood, Metal & Foil, Plastic & Pouch, Paper & Cardboard |
| Interface | Touch Screen |
| Control Interface | Touch Screen |
| No Of Print Heads | 2 Heads |
| Connectivity | USB |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Automation Level | Online (Conveyor) |
| Print Height | 12.7 mm (0.5 inch) |
| Mounting | Online |
| Max Carton Size | Up to 150 mm |
| Printing Technology | TIJ |
| Printing Speed | 60 m/min |
| Printable Content | MRP / Price, Logo / Graphics, Date & Time, Batch No. / Lot No., Barcode, QR Code, Serial Number |
| Max Print Lines | 4 Lines |
| Carton Feed Type | Conveyor Feed |
| Ink Type | Solvent & Water Based Ink |
| Automation Grade | Automatic |
| Printable Surfaces | Wood & Plywood, Metal & Foil, Plastic & Pouch, Paper & Cardboard |
| Structure Material | MS |
| Control Interface | Touch Screen |
| Connectivity | USB |
Minimum order quantity: 2 Piece
ATISH KARGAL (Proprietor)
SK Printing & Packaging Solutions
46, Mulund Colony, Panchasheel Nagar
Mumbai - 400082, Maharashtra, India