Prominent & Leading Wholesale Trader from Mumbai, we offer continuous inkjet printer, thermal inkjet printers, pharmaceutical batch coding machine, handheld inkjet printer, label coding machine and batch coder mini printer.
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Print Technology | Continuous Inkjet |
| Max Print Speed | 100 m/min |
| Nozzle Size | 50 µm |
| Ink Type | Black |
| Brand | HP |
| Print Lines | 4 Line |
| Usage/Application | Labels |
| Print Height | 1–10 mm |
| Model/Type | EA-JET |
| Model Name/Number | EA-SK01 |
| Print Color | Black |
| Message Memory | 50 Messages |
| Cabinet Rating | IP54 |
| Supported Substrate | Plastic, Carton, Cable, Glass, Metal |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Print Width | 12.7 mm |
| Printing Speed | 120 mm/sec |
| Print Resolution | 600 dpi |
| Usage | Batch Coding |
| Ink Type | water & solvent based |
| Print Speed | 60 m/min |
| Interface | USB |
| Ink Throw Distance | 8-10MM |
| Working Environment | COOL& DRY PLACE |
| Throw Distance | 8-10MM |
| Ink Colours | BLACK,BLUE,WHITE,RED,YELLOW |
| Menu Languages | ENGLISH |
| Optional Accessories | STAND,BRACKET,PRODUCT SENSOR |
| Interface Type | Serial |
| Installation Type | Online Mount |
| Supported Material | Metal, Wood, Label, Carton, Plastic Film |
| Max Print Lines | 4 Line |
| Display Type | Touch Screen |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Printing Technology | TIJ |
| Machine Type | Online/Conveyor Inkjet |
| Mounting | Online |
| Max. Print Height | 12.7 mm (0.5 Inch) |
| Max Print Height | Up to 12.7 mm |
| Ink Type | Solvent & Water Based Ink |
| Brand | HP LOOGAL |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Max Print Lines | 4 Lines |
| Supported Surface | Paper, Pouch Film, Wood, Metal, Carton Board, Plastic |
| Capacity | 60 m/min |
| Number of Print Lines | 5-8 Lines |
| Connectivity | USB |
| Features | Touch Screen |
| Printing Speed | Up to 120 m/min |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Printer Type | Handheld TIJ |
| Printing Technology | Thermal |
| Print Color | Monochrome |
| Print Height | Up to 12.7 mm |
| Color Output | Color |
| Ink Type | Solvent & Water Based Ink |
| Printing Surface | Pipe, Wood, Carton, Plastic, Metal, Cable |
| Battery Backup | 4 to 8 hr |
| Model Type | SKPPS 12.7 |
| Print Method | MANUAL |
| Capacity | 40M/MIN |
| Max Print Speed | Up to 40 m/min |
| Data Interface | USB |
| Usage | Carton Coding, Cable Coding, Batch Coding, Pipe Coding |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Printing Technology | TIJ |
| Production Speed | 60 Piece/Min |
| Label Width | Up to 50 mm |
| Mounting | Online |
| Printing Speed (Piece/Minute) | 100 |
| Model Name/Number | EA-JET 1 |
| Ink Type | Solvent Based |
| Max Print Lines | 4 Lines |
| Label Material | PP Label, BOPP Label, Foil Label, Paper Label |
| Body Material | MS |
| Automation Grade | Automatic |
| Structure Material | SS |
Minimum order quantity: 1 Piece
· 7-inch HD colorful touchscreen balances simplicity and efficiency;
· Support 2 print heads;
· Cost-effective;
· Support multi-language editing and printing
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Printing Technology | TIJ |
| Production Speed | 60 Piece/Min |
| Print Speed | 61–90 m/min |
| Max Print Height | Up to 12.7 mm |
| Model Name/Number | HP LOOGAL |
| Ink Type | solvent & water based ink |
| No Of Print Heads | 1 Head |
| Supported Surface | Paper, Plastic, Metal, Label Stock, Pouch Film, Carton Board |
| Model/Type | EAN JET |
| Material | SS |
| Weight | 3 KG |
| Capacity | 80 m/min |
| Interface | Touch Screen |
| Connectivity | USB |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
ATISH KARGAL (Proprietor)
SK Printing & Packaging Solutions
46, Mulund Colony, Panchasheel Nagar
Mumbai - 400082, Maharashtra, India