Offering you a complete choice of products which include thermal inkjet printer and handheld thermal inkjet printer.
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Print Width | 12.7 mm |
| Printing Speed | 120 mm/sec |
| Print Resolution | 600 dpi |
| Usage | Batch Coding |
| Ink Type | solvent & water based ink |
| Print Speed | 60 m/min |
| Interface | USB |
| Ink Throw Distance | 8-10MM |
| Throw Distance | 8-10MM |
| Working Environment | COOL& DRY PLACE |
| Menu Languages | ENGLISH |
| Ink Colours | BLACK,BLUE,WHITE,RED,YELLOW |
| Interface Type | USB |
| Optional Accessories | STAND,BRACKET,PRODUCT SENSOR |
| Installation Type | Online Mount |
| Supported Material | Label, Glass, Metal, Wood, Carton, Plastic Film |
| Max Print Lines | 4 Line |
| Display Type | Touch Screen |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Printer Type | Handheld TIJ |
| Printing Technology | Inkjet Handheld |
| Print Color | Monochrome |
| Character Height | Up to 3 mm |
| Print Height | Up to 12.7 mm |
| Ink Type | Black |
| Body Material | MS |
| Printing Surface | Carton, Metal, Wood, Plastic, Pipe, Glass, Cable |
| Supported Surface | Paper, Wood, Metal, Carton Board, Gunny Bag, Plastic |
| Battery Backup | 4 to 8 hr |
| Print Type | Text, Number, Alphanumeric, Logo |
| Brand | Inkjet Technology |
| Model Type | Inkjet 12.5 |
| Max Print Speed | Up to 40 m/min |
| Data Interface | USB |
| Usage | Carton Coding, Batch Coding, Pipe Coding |
| Warranty | 1 Year |
| Printing nozzle | Thermal inkjet |
| Inkjet Engine | HP original imported inkjet engine |
| CPU | Quard core 1.4G Hz |
| Printing height | 12.7 mm per nozzle |
| Printing distance | 5 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
HandHeld Inkjet Priter is a permium product used for Batch Coding on Various products like Bottles, Pouches, Mono Carton, Bags and cartons.
With this machine BATCH NUMBER, MRP, MFG, EXPIRY can be mentioned easily
INDUSTRIES:
1. Life Science
2. Food
3. Pharma
4. Agriculture
5. Personal Care
6. Beverage
7. Tobaco
ATISH KARGAL (Proprietor)
SK Printing & Packaging Solutions
46, Mulund Colony, Panchasheel Nagar
Mumbai - 400082, Maharashtra, India